Головна
Поділ майна подружжя в суді, при наявності взаємної згоди

Поділ майна подружжя в суді, при наявності взаємної згоди

Поділ майна подружжя в суді, при наявності взаємної згоди

Під час припинення шлюбно-сімейних відносин, зазвичай постає питання щодо поділу майна набутого під час проживання в шлюбі. Тема поділу майна подружжя нажитого під час перебування у офіційно зареєстрованому шлюбі (і не тільки) досить об’ємна та складна, тому в даному матеріалі буде описано лише процедуру «простого поділу» майна через суд, тобто з урахуванням принципу рівності часток та за взаємною згодою.

Чинним законодавством встановлено, що подружжя має право поділити все спільно нажите майно шляхом укладення договору або в судовому порядку. Практика говорить про те, що поділ майна подружжя через суд, досить часто буває більш вигідним та швидким способом поділу майна. Звичайно, це стосується тих випадків, коли майно не обтяжено боргами, коли є взаємна згода сторін, немає бажання та підстав для однієї сторони поділити майно з відступленням від принципу рівності часток у майні під час поділу (дана тема детально розкрита в іншій статті).

Під час процедури поділу, може бути поділено все майно набуте за час перебування у офіційно зареєстрованому шлюбі. Зазвичай ділиться: нерухомість, автомобілі, іноді банківські вклади та корпоративні права.

Є два основних способи поділу майна подружжя:

Перший. Встановлення режиму спільної часткової власності кожного із колишніх членів подружжя на спільне майно, у співвідношенні ½ для кожного, про що виноситься відповідне рішення суду, яке виступає перевитим правовстановлюючим документом, на підставі якого може відбуватися реєстрація права власності в реєстраційній службі.

Другий. Встановлення режиму приватної власності для кожного із членів подружжя на окремі об’єкти права власності. Наприклад, дружина отримує в особисту приватну власність квартиру, а чоловік отримує в особисту приватну власність машину та земельну ділянку, більш-менш рівнозначну по ціні. Важливо зазначити, що якщо між сторонами існує згода про порядок поділу і він не порушує права інших осіб, то суд зазвичай виносить таке рішення про поділ, в незалежності від реальної вартості поділеного майна.

Дана категорія справ   розглядається в суді по місцю знаходження основного нерухомого майна, а якщо предметом поділу виступають рухомі речі – місцю реєстрації відповідача (особи до якої пред’явлено позов).

Часто буває дешевшим (іноді значно) поділ майна подружжя у судовому порядку, ніж поділ шляхом укладення договору про поділ майна подружжя у нотаріуса. Оскільки вартість процедури поділу майна в суді обмежується максимальним розміром судового збору, який складає три мінімальні заробітні плати, та можливі витрати на адвоката. Також перевагою можна вважати те, що під час проведення судової процедури поділу майна немає необхідності проводити оцінку майна, отримання довідок з реєстраційної служби та БТІ.

На практиці дана процедура виглядає наступним чином: один з членів подружжя (не має значення який) пред’являє позов до іншого,  в якому заявляє, яке майно і яким чином він хоче поділити. Інший член подружжя з’являється до суду та визнає позовні вимоги. Досить часто така процедура поділу майна подружжя закінчується на першому ж судовому засіданні.

У разі необхідності проведення поділу майна із відносно незначним об’ємом майна (до 3-5 одиниць ) складнощі виникають дуже рідко. Суд іноді за своєї власної ініціативи може направити запит до реєстраційної служби щодо наявності обмежень та обтяжень  на майно, яке сторони мають намір поділити. Складності та ризики виникають тоді, коли до поділу заявлено дуже багато майна.

Професійні послуги адвоката з розподілу майна допоможуть в даній процедурі зекономити для Ваш час та гроші, оскільки підготовка позову про поділ майна, навіть у добровільному порядку, вимагає відповідної кваліфікації. В даній категорій справ можливе проведення процедури «під ключ», тобто без особистої участі сторін по справі. Отже, кожну із сторін в даній категорії справ може представляти адвокат, від моменту подачі позову до суду, до моменту отримання рішення суду набравшого законну силу.

З повагою,
Адвокат Голубничий Олег Ігорович